Merhaba Ziyaretçi,
Forumdaki Bilgi Ve Linklerden Daha Fazla Yararlanabilmek İçin Forumumuza Kayıt Olmanızı Tavsiye Ediyoruz..

Anasayfa|Univli.com|GaleriSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKullanıcı GruplarıKayıt Ol
Bize Artık www.sinavzamani.net Adresinden Ulaşabilirsiniz...

Paylaş | 

BU COĞRAFYAYA YAKIŞIYOR MUYUZ?

YazarMesaj
yeliz
-YASAKLANDI-
-YASAKLANDI-
yeliz

Kadın
Terazi Yılan
Katıldığı Yer : Almanya Berlin
Puanı : 0
Rep Gücü : 25735

MesajKonu: BU COĞRAFYAYA YAKIŞIYOR MUYUZ?   Ptsi 9 Şub. 2009 - 2:13

Okurum Ahmet Tunçbilek benim zaman zaman köşe yazılarımda (özellikle çevre düşmanlarına ve dinci yobazlara sinirlendiğim zaman) kalemimin ucundan kaçırıverdiğim; “...Bazen bu coğrafyaya yakışmadığımızı düşünüyorum...” tümcesine kafayı takmış.

Tunçbilek kardeşim “...‘Bu coğrafyaya yakışmıyoruz’ söyleminizi doğru bulmuyorum. Sizin gibi ulusuna ve köklerine bağlı ulusalcı aydın bir yazara bu düşünceyi yakıştıramıyorum. Bu cümleye satır aralarınızda yer vererek değerlerinize ve dünya görüşünüze ters düşüyorsunuz...” diyor.

Tunçbilek kardeşimin haklılık payı var mı?

Elbette var. Ama o pay ne kadar işte o tartışılır.

* * *

Öncelikle benim bu tür söylemleri köşemde işlediğim konularda; okurlarımı düşünmeye itmek uslamlama yetilerini zorlamak onları sarsmak silkelemek için kullandığımın bilinmesinde yarar var.

“Bu coğrafyaya yakışıyor muyuz?” söylemi; akşam yatağa başımızı koyduğumuz zaman kendi kendimize sormamız gereken; “Bugün ülken için çevren için coğrafyan için insanlık için iyi olan ne yaptın ne ürettin?” sorgusunun bir başka türevi bir başka dillendirilmiş biçimi... Ya da başka bir söylemle bir başka “sorgulaştırılmış uyarı biçimi”...

Konuyu biraz daha açalım mı?

Açalım.

O zaman bu söylemi değiştirip kendi kendimize şöyle soralım.

Biz bu coğrafyaya yakışmayacak ne yapıyoruz?

!!!!...

Sizleri bilmem ama benim bu soruya vereceğim yanıt; “Neler yapmıyor ne haltlar etmiyoruz ki!...” biçiminde olur.

* * *

Bu coğrafya Nuh Peygambere beşiklik yapmışüzerinde nice uygarlıklar nice devletler barındırmış; kazılan her bir karış toprağından oluk oluk tarih fışkıran bir coğrafya...

Bu coğrafya bir zamanlar sahip olduğu yağmur ormanlarıyla gölleriyle nehirleriyle çağlayanlarıyla verimli toprakları sulak alanlarıyla avlaklarıyla nice insanlara kucak açmış bir dünya cennetiydi...

Asırlarca haince ve hor kullandık bu coğrafyayı.

Yaktık yıktık kirlettik kuruttuk yok ettik pek çok güzelliğini.

O cennetten eser bırakmadık.

Bize can veren yaşam veren geçimimizi sağlayan Tanrı kayrası (lütuf) bu güzellikleri (hâlâ da) bir bir yok etmeye devam ediyoruz.

Yakın çevremizi çöplük; nehirlerimizi göllerimizi denizlerimizi fosseptik olarak kullanıyoruz.

İğrenç ve çarpık mimari anlayışımızla doğanın dokusunu ve genel görüntüsünü bozuyor doğayı katlediyoruz.

Yarattığımız bu çirkinlikler; ruhumuza kişiliğimize kültürümüze dünya görüşlerimize de yansıyor. O nedenle her türlü değerlerimizi özellikle kutsallarımızı siyasallaştırıyor insanlarımızı yok yere geriyor kamplara bölüyor dünyayı dar ediyoruz birbirimize.

Oysa eski verimliliğinden eski bolluğundan eski tadından eski güzelliğinden eski huzurundan eser bırakmadığımız bu coğrafya her şeye karşın yine de güzel.

Ama biz çirkiniz biz güzel değiliz.

Ruhumuza egemen olan o hain ve bencil anlayışı içimizden söküp atamıyoruz.

Oysa biraz hoşgörülü biraz saygılı biraz daha anlayışlı olabilsek;

Kimsenin özel yaşamına burnumuzu sokmasak;

Kimse kimseye karışmadan herkes kendi yaşamını dilediğince ve de özgürce sürdürebilse;

Ancak o özgürlüğün sınırının da başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde bittiğini bilerek o özgürlüğü kullansak;

Namus(!) bekçiliği din polisliği gibi densizliklerimizi terk edebilsek;

Tanrı ile kişi arasına girmenin görevimiz de haddimiz de olmadığının ayırdına varabilsek;

Tutuculuğu yobazlığı günlük yaşamımızdan çıkarabilsek;

“Toplu yaşam kültürünü” yediden yetmişe hep birlikte edinebilsek;

Çevrenin bize değil bizim çevreye ait olduğumuzu anlayabilsek;

Biraz daha tutumlu biraz daha mütevazı bir yaşam sürdürmenin bilincine varabilsek;

Daha az tüketip daha çok üretmeyi içselleştirebilsek;

Her şey çok daha güzel olacak.

O zaman yakıp yıktığımız kuruttuğumuz kirlettiğimiz coğrafyamızı da kendi aramızdaki ilişkileri de onarabileceğiz.

Coğrafyamız daha yaşanabilir daha huzurlu daha güzel bir coğrafya olacak.

Belki biraz gayretle coğrafyamızdan aldıklarımızı da geri verebileceğiz. Coğrafyamız eski güzelliğine eski görkemine eski verimliliğine eski yeşilliğine eski temizliğine kavuşacak.

Ama o anlayışı o hoşgörüyü o özveriyi o kültürü gösteremiyoruz.

Bu eğitim anlayışıyla ve bu yöneticilerle de bunları gerçekleştirmemiz mümkün değil.

İşte onun için diyorum “Biz bu coğrafya da yaşamayı hak etmiyoruz...” diye...

İşte onun için diyorum “Biz bu coğrafyaya yakışmıyoruz” diye...

İşte onun için diyorum “Biz bu coğrafyanın hakkını veremiyoruz” diye...

İSMAİL HABOĞLU NE KADAR HAKLI TARTISILIR Shocked
Kullanıcı profilini gör
canezel

canezel

Erkek
Yengeç Sıçan
Katıldığı Yer : istanbul
Puanı : 0
Rep Gücü : 22296

MesajKonu: Geri: BU COĞRAFYAYA YAKIŞIYOR MUYUZ?   Salı 4 Mayıs 2010 - 10:23

Kullanıcı profilini gör

BU COĞRAFYAYA YAKIŞIYOR MUYUZ?