Merhaba Ziyaretçi,
Forumdaki Bilgi Ve Linklerden Daha Fazla Yararlanabilmek İçin Forumumuza Kayıt Olmanızı Tavsiye Ediyoruz..

Anasayfa|Univli.com|GaleriAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol
Bize Artık www.sinavzamani.net Adresinden Ulaşabilirsiniz...

DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..

4 posters
YazarMesaj
PeTrİcK
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
PeTrİcK

Kadın
Ikizler At
Katıldığı Yer : istanbul
Puanı : 0
Rep Gücü : 39935

DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Empty
MesajKonu: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimeC.tesi 10 Ocak 2009 - 11:06

DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. InsomniaSağlık ve zindelik için düzenli yaşam ve uyku da vazgeçilmez şartlardır. Uyku gereksinimi insan yaşamı boyunca süre açısından değişkendir. Yeni doğmuş bir bebek neredeyse günün tamamını uyuyarak geçirir. Aylar içinde uyku gereksinimi giderek azalır. Oyun çocukluğu döneminin özellikle ilk yıllarında öğlen uykuları pek çok çocuk için vazgeçilmezdir. Büyüme hormonu uykuda salgılandığından çocukların büyüme ve gelişmesinde düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Yetişkinlik döneminde 7-8 saatlik uykunun yeterli olduğu kabul edilir. Yaşamın ilerleyen yıllarında yaşlılıkta gece uykuları dört saate kadar inebilir. Bunun yanında gün boyunca uyuklamalarla (şekerleme) gece uykusu telafi edilir. Bireyler arasında uyku gereksinimi ve ritmi farklılık gösterir. Bazı insanlar 4-6 saatlik uyku ile yetinirler kimileri ise 10-12 saat uyurlar. Bazıları erken yatıp erken kalktıklarında, bazılarıysa geç yatıp geç kalktıklarında kendilerini daha zinde hissederler. Uyku aynı zamanda ruh sağlığının bir göstergesidir. Streste ve pek çok psikiyatrik hastalıkta uyku ritmi ve süresi bozulur. Bunun yanında yeterli uyku uyunmadığında kişinin fiziksel ve ruhsal streslere dayanıklılığı azalır.
DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Uyku1Yeterli süre uyunduğu halde uykudan zinde kalkılmıyorsa, üzerinde yatılan yatak, kullanılan yastık, odanın ısısı, ortamda yeterli temiz hava olup olmadığı, ortamda bulunan ısıtıcıların, eşya ya da malzemelerin cila, boya, deterjan gibi kimyasallar yoluyla ortam havasını kirletip kirletmediği, uyku sırasında süre giden bir gürültü kaynağının olup olmadığı gibi etkenler gözden geçirilmelidir. Doğal olarak burun tıkanıklığı ve nefes almada zorlukla birlikte seyreden tüm hastalıklarda ve aşırı şişmanlıkta da uykunun kalitesi bozulur.
AsiBoy
[ YÖNETİCİ ]
[ YÖNETİCİ ]
AsiBoy

Erkek
Oğlak Yılan
Katıldığı Yer : Erzurum
Rep Gücü : 1043766

MesajKonu: Geri: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimeC.tesi 10 Ocak 2009 - 11:22

Ben Çok Düzensizimdir Uyku Konusunda.. öyle gün oluyoki 3 saat uyuyorum öle gün oluyoki 13-15 saat uyuyorum tabiki olumsuz etkiliyor ama alışkanlık oldu artık Very Happy
http://www.univ.yetkin-forum.com
PeTrİcK
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
PeTrİcK

Kadın
Ikizler At

MesajKonu: Geri: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimeC.tesi 10 Ocak 2009 - 12:28

aslında bnmde çok düznsiz düzenede sokamıorm napımcam bnde bilmiorm Very Happy
scs
Aktif Üye
Aktif Üye
scs

Erkek
Yay Kedi
Katıldığı Yer : Ankara
Rep Gücü : 39277

MesajKonu: Geri: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimeC.tesi 10 Ocak 2009 - 12:32

gece 5te yattım, gündüz 12de kalktım. nolcak benim bu halim Very Happy
PeTrİcK
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
PeTrİcK

Kadın
Ikizler At

MesajKonu: Geri: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimeC.tesi 10 Ocak 2009 - 12:41

scs demiş ki:
gece 5te yattım, gündüz 12de kalktım. nolcak benim bu halim Very Happy
gine sen iyisin bnm hiç uyumadığım oluo Very Happy
sPonGeBobB
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye
sPonGeBobB

Kadın
Oğlak Ejderha
Katıldığı Yer : İstanbul
Rep Gücü : 40159

MesajKonu: Geri: DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..   DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU.. Icon_minitimePaz 11 Ocak 2009 - 0:40

bn hiç konşmiim ozamn bu konuda Very Happy yatmasam hiç uyumam 3 gün uyumadan durduum oldu ama kafamı koyduum zamanda hiç bi güç kaldramıo işte rahaat 12 saat uyurm Very Happy

DÜZENLİ YAŞAM VE UYKU..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-